عملیات حرارتی آلیاژهای آلومینیوم یکی از انواع خدمات عملیات حرارتی می‌باشد که با بالاترین میزان کیفیت و بهینه‌ترین راندمان در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران انجام می‌پذیرد. در ادامه توجه شما را به مطالعه جزئیات این فرآیتد دعوت می‌نماییم.

آلیاژهای پایه آلومینیم به علت دارا بودن خواص ویژه و منحصر به فرد، کاربردهای متعددی دارند.  از جمله‌ی این خواص که در عملیات حرارتی آلیاژهای آلومینیوم نیز تاثیرگذار است،  می‌توان به چگالی کم این آلیاژ در مقایسه با فولادها اشاره کرد که چگالی آن‌ها حدودا یک سوم چگالی فولاد است. چگالی پایین در کنار استحکام و چقرمگی بالا، مقاومت به خوردگی، دمای ذوب پایین و سیالیت بالا حین ریخته گری سبب کاربرد وسیع این آلیاژ شده است.

عملیات حرارتی آلیاژهای آلومینیوم یکی از انواع عملیات حرارتی انجام شده روی فلزات غیرآهنی می‌باشد که در عملیات حرارتی مبتکران انجام می‌پذیرد. جهت آگاهی از سایر عملیات‌های حرارتی  که بر روی فلزات غیر آهنی انجام می‌گردد، کلیک نمایید.

مورد قابل توجه آن است که تمامی آلیاژهای پایه آلومینیم قابلیت عملیات حرارتی سختکاری را ندارند بلکه فقط تعدادی از آن‌ها که قابلیت رسوب سختی را دارند و به آن‌ها عملیات حرارتی پذیر می‌گویند، مناسب این عملیات هستند و مابقی از طریق کار سرد مکانیکی سخت می‌شوند. هر دو گروه این آلیاژها به منظور کاهش سختی و افزایش داکتیلیتی، می‌توانند تحت عملیات حرارتی آنیل قرار بگیرند.

آلیاژهای عملیات حرارتی‌پذیر پایه آلومینیم تحت عملیات انحلال و ایج یا پیرسازی قرار می‌گیرند. در عملیات حرارتی انحلال و ایج، آلیاژ پایه آلومینیم تا ناحیه تک فاز در دمای بالا حرارت داده شده و یک محلول جامد ایجاد می‌شود و سپس کوئنچ شده و یک ریزساختار فوق اشباع از محلول جامد ایجاد می‌گردد و درنهایت با افزایش دما، با ایجاد رسوبات ریز و پراکنده، عملیات ایج یا پیرسازی آن‌ها انجام می‌شود که در نتیجه‌ی آن سختی و استحکام افزایش می‌یابد. به عنوان مثال آلیاژ 2024 و 7075 آلومینیم در این گروه قرار می‌گیرد.