عملیات حرارتی آلومنیومعملیات حرارتی آلیاژ های آلومینیوم

عملیات حرارتی آلیاژ های آلومینیوم یکی از انواع خدمات عملیات حرارتی است که با بالاترین میزان کیفیت و بهینه‌ترین راندمان در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران انجام می‌پذیرد. در ادامه توجه شما را به مطالعه جزئیات این فرآیند دعوت می‌نماییم.

آلیاژهای پایه آلومینیم به علت دارا بودن خواص ویژه و منحصر به فرد، کاربردهای متعددی دارند.  از جمله‌ی این خواص که در عملیات حرارتی آلیاژ های آلومینیوم نیز تاثیرگذار است،  می‌توان به چگالی کم این آلیاژ در مقایسه با فولادها اشاره کرد که چگالی آن‌ها حدودا یک سوم چگالی فولاد است. چگالی پایین در کنار استحکام و چقرمگی بالا، مقاومت به خوردگی، دمای ذوب پایین و سیالیت بالا حین ریخته گری سبب کاربرد وسیع این آلیاژ شده است.

مورد قابل توجه آن است که تمامی آلیاژهای پایه آلومینیم قابلیت عملیات حرارتی سختکاری را ندارند بلکه فقط تعدادی از آن‌ها که قابلیت رسوب سختی را دارند و به آن‌ها عملیات حرارتی پذیر می‌گویند، مناسب این عملیات هستند و مابقی از طریق کار سرد مکانیکی سخت می‌شوند. هر دو گروه این آلیاژها به منظور کاهش سختی و افزایش داکتیلیتی، می‌توانند تحت عملیات حرارتی آنیل قرار بگیرند. عملیات حرارتی آلیاژهای آلیاژهای آلومینیوم

خدمات عملیات حرارتی آلومینیوم

همانطور که به آن اشاره شده خدمات عملیات حرارتی آلومینیوم با کیفیت با و راندمان مناسب در واحت عملیات حرارتی مبتکران انجام می‌پذیرد.

کتاب عملیات حرارتی آلومینوم

جهت مطالعه در رابطه با عملیات حرارتی آلومنیوم می‌توانید کتاب استانداردهای عملیات حرارتی در آلومینیم و آلیاژهای آن اثر فتح الله معطوفی را مطالعه نمایید.

انواع عملیات حرارتی الومینیوم

آلیاژهای عملیات حرارتی‌پذیر پایه آلومینیم تحت عملیات انحلال و ایج یا پیرسازی قرار می‌گیرند. در عملیات حرارتی انحلال و ایج، آلیاژ پایه آلومینیم تا ناحیه تک فاز در دمای بالا حرارت داده شده و یک محلول جامد ایجاد می‌شود و سپس کوئنچ شده و یک ریزساختار فوق اشباع از محلول جامد ایجاد می‌گردد و درنهایت با افزایش دما، با ایجاد رسوبات ریز و پراکنده، عملیات ایج یا پیرسازی آن‌ها انجام می‌شود که در نتیجه‌ی آن سختی و استحکام افزایش می‌یابد. به عنوان مثال آلیاژ 2024 و 7075 آلومینیم در این گروه قرار می‌گیرد.

عملیات حرارتی آلیاژهای پایه آلومینیوم یکی از انواع عملیات حرارتی انجام شده روی فلزات غیرآهنی می‌باشد که در عملیات حرارتی مبتکران انجام می‌پذیرد. جهت آگاهی از خدمات عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران کلیک نمایید.

نظرات کاربران

[yasr_visitor_votes]
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عملیات حرارتی آلیاژ های آلومینیوم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©2023 – mobtakeran Industrial Group | All rights reserved

[elfsight_click_to_call id="1"]
به مشاوره احتیاج دارید؟
پس از ثبت اطلاعات، مشاوران مجموعه سریعا با شما تماس خواهند گرفت.
برای سهولت در پاسخگویی سوالات، می‌توانید از طریق واتس‌اپ با ما در ارتباط باشید.
0991-646-4675