آنیل انحلالی تحت خلاآنیل انحلالی تحت خلأ

آنیل انحلالی تحت خلأ یکی از انواع عملیات‌های حرارتی تحت خلأ است که به وسیله کوره خلأ واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران، با بالاترین میزان همگن سازی ریز ساختار صورت می‌پذیرد. در ادامه به جزئیات این فرآیند دقیق تر اشاره شده است.

آنیل انحلالی یکی از انواع فرایندهای عملیات حرارتی است که سبب تغییرات متالورژیکی ریزساختار می‌شود. در پی آنیل انخلالی خواص مکانیکی قطعات دستخوش تغییر قرار می‌گیرد. به طور معمول این فرایند به منظور کاهش حساسیت به ترک در قطعات ایج یا پیرسخت شده که نیاز به تعمیرات و اصلاح مانند جوشکاری دارند انجام می‌پذیرد. عملیات آنیل انحلالی کاربیدهای ثانویه‌ای را که در شرایط سرویس ایجاد شده‌اند هدف انحلال قرار می‌دهد و داکتیلیتی و چقرمگی دمای اتاق قطعات را افزایش می‌دهد. بعضی از فولادهای زنگ نزن مانند 17-4PH و یا بعضی از اینکنل‌ها به عنوان یک فرایند قبل ایج تحت فرایند آنیل انحلالی تحت خلأ یا سایر روش‌های آنیل انحلالی قرار می‌گیرند.

عملیات آنیل انحلالی بر فولادهای زنگ نزن آستنیتی پس از فرایند فرم دهی انجام می‌شود که با افزایش دمای این فولادها و نگهداری آن‌ها در دمای بالا، انحلال کاربیدها صورت گرفته و کربن در محلول انحلالی آزاد می‌شود و سپس به منظور عدم تشکیل دوباره‌ی کاربیدها، به سرعت سرد می‌شوند. انجام عملیات حرارتی آنیل انحلالی تحت خلا یا سایر روش‌ها، سبب همگن سازی ریزساختار و آزادسازی تنش‌ها خواهد شد. همچنین قابل ذکر است آنیل انحلالی، داکتیلیتی و مقاومت به خوردگی این فولادها را نیز افزایش می‌دهد و از آنجاییکه کوره‌های خلا امگان کنترل دقیق بر فرایند و نیز عدم امکان وقوع اکسیداسیون سطحی را فراهم می‌کنند، استفاده از این کوره‌ها به منظور انجام عملیات آنیل انحلالی توصیه می‌شود.

نظرات کاربران

[yasr_visitor_votes]
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آنیل انحلالی تحت خلأ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©2023 – mobtakeran Industrial Group | All rights reserved

[elfsight_click_to_call id="1"]
به مشاوره احتیاج دارید؟
پس از ثبت اطلاعات، مشاوران مجموعه سریعا با شما تماس خواهند گرفت.
برای سهولت در پاسخگویی سوالات، می‌توانید از طریق واتس‌اپ با ما در ارتباط باشید.
0991-646-4675