عملیات حرارتی چدن هاعملیات حرارتی چدن‌ ها

عملیات حرارتی چدن‌ ها به‌ویژه چدن‌های خاص مانند چدن‌های پرکروم یکی از انواع خدمات عملیات حرارتی می‌باشد که با بالاترین کیفیت و کنترل شده ترین فرآیند در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران انجام می‌گردد.

چدن‌ها از جمله آلیاژهای آهنی هستند کـه مقدار کربن آن‌ها بیشتر از 2 درصد بوده و حاوی 1 تا 3 درصد سیلیسیم هستند. چدن‌ها انواع مختلفی دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به چدن سفید، خاکستری، مالیبل، داکتیل و.. اشاره کرد که براساس نوع آن، عملیات حرارتی چدن ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. در چدن سفید، کربن بیشتر به صورت کاربید و در مابقی انواع چدن‌ها، کربن عمدتا به صورت گرافیت موجود است. در چدن خاکستری گرافیت به صورت لایه‌ای است که این لایه‌ها به یکدیگر اتصال دارند و در چدن داکتیل گرافیت‌‌ها کروی هستند. مورفولوژی گرافیت به طور مستقیم بر خواص مکانیکی چدن اثرگذار است.

برخی از خواص ویژه چدن‌ها که موجب متمایز شدن آن‌ها از فولادها می‌گردد عبارت‌اند از:

قیمت کمتر، دمای ذوب کمتر، سیالیت بیشتر، انقباض کمتر در موقع انجماد و سردشدن، مقاومت کم در برابر ضربه، انعطاف پذیری کم، قابلیت جذب ارتعاش و غیره. نکته ای که در مورد خواص یاد شده قابل توجه است آن است که بسیاری از خواص چدن‌ها تابع ریز ساختار زمینه همچنین چگونگی توزیع و شکل کربن می‌باشد که به نوبه خود می‌تواند در عملیات حرارتی چدن ها نیز تاثیرگذار باشد. به صورتی که با تغییر هرکدام از عوامل یاد شده، ممکن است خواص چدن‌ها کاملا تغییر پیدا کند.

چدن‌ها هم مانند فولادها تحت عملیات حرارتی تنش‌گیری، آنیل، نرماله و سختکاری قرار می‌گیرند. “تنش‌گیری” به منظور آزادسازی تنش‌ها در نتیجه‌ی ماشین‌کاری قطعات با شکل پیچیده یا “آنیل کردن” به منظور کاهش سختی و تسهیل فرایند ماشین‌کاری با تبدیل پرلیت به فریت و مهم‌تر از آن با حذف جدایش‌های ایجاد شده حین فرایند ریخته‌گری است. “نرماله کردن” به منظور ایجاد پرلیت ریزدانه و در نهایت “سختکاری” با انجام کوئنچ پس از آستنیته و تمپر به منظور ایجاد ساختاری سخت و چقرمه، انجام می‌شود.

به صورت کلی هدف‌ از عملیات حرارتی چدن‌ ها عبارت‌اند از:

  • برطرف کردن تنش‌های داخلی
  • بهبود قابلیت ماشین کاری
  • افزایش انعطاف پذیری و همچنین چقرمگی
  • افزایش استحکام
  • افزایش مقاومت در برابر سایش

سخت کاری چدن

سختکاری چدن یکی از انواع خدمات عملیات حرارتی چدن ها است که در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران با کیفیت بالا و سختی یکنواخت انجام می‌پذیرد. جهت اطلاع از قیمت عملیات حرارتی چدن ها می‌توانید با شماره 67231000-021 تماس حاصل نمایید و یا از طریق گزینه چت آنلاین با کارشناسان ما در تماس باشید.

عملیات حرارتی چدن داکتیل

عملیات حرارتی چدن داکتیل در کنار عملیات حرارتی چدن های آلیاژی از جمله خدمات عملیات جرارتی گروه صنعتی مبتکران است. انواع عملیات حرارتی قابل انجام بر روی چدن داکتیل عبارت‌اند از:تنش‌گیری، آنیل کردن، نرماله و سختکاری که تمامی روش های عملیات حرارتی یاد شده بر روی چدن‌ها در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران انجام می‌پذیرد.

نیتراسیون چدن

نیتراسیون چدن یکی دیگر از انواع عملیات حرارتی قابل اجرا بر روی چدن‌هاست که موجب سختکاری سطحی چدن ها خواهد شد. اما خدمات نیتراسیون چدن ها در واحد عملیات حرارتی مبتکران اجرا نمی‌‌شود.

 

جهت مطالعه بیشتر در رابطه با چدن ها می‌توانید مقاله چدن چیست را مطالعه نمایید.

نظرات کاربران

[yasr_visitor_votes]
اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عملیات حرارتی چدن‌ ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©2023 – mobtakeran Industrial Group | All rights reserved

[elfsight_click_to_call id="1"]
به مشاوره احتیاج دارید؟
پس از ثبت اطلاعات، مشاوران مجموعه سریعا با شما تماس خواهند گرفت.
برای سهولت در پاسخگویی سوالات، می‌توانید از طریق واتس‌اپ با ما در ارتباط باشید.
0991-646-4675