عملیات حرارتی آلیاژهای مس ازجمله انواع عملیات‌های حرارتی می‌باشد که در واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران بر روی فلزات و آلیاژهای غیر آهنی انجام می‌پذیرد.

عنصر مس خواص منحصر به‌فرد و ویژه‌ای دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و قابلیت بالای آلیاژسازی اشاره نمود که ازجمله آلیاژهای آن می‌توان به برنز و برنج اشاره نمود. ازویژگی‌های هردو آلیاژ برنز و برنج می‌توان به قابلیت شکل‌پذیری بالا اشاره نمود.

فرایندهای عملیات حرارتی آلیاژهای مس شامل “همگن سازی”، “آنیل کردن”، “تنش زدایی”، “عملیات انحلال و ایج یا پیرسازی به منظور سختکاری” و نیز “سختکاری با کوئنچ و تمپر” می‌شود. عملیات حرارتی همگن سازی به منظور حذف انواع جدایش و نیز یکنواخت کردن ریزساختار در زمان‌های طولانی انجام می‌گردد. عملیات حرارتی آنیل به منظور کاهش سختی و افزایش شکل پذیری کاربرد دارد. عملیات حرارتی تنش زدایی به منظور کاهش مقدار تنش‌های ایجاد شده در نتیجه‌ی کرنش پلاستیک حین کار سرد صورت می‌گیرد. عملیات  حرارتی سختکاری نیز مقدار سختی را در این آلیاژها افزایش می‌دهد که می‌تواند از طریق پیرسازی و یا کوئنچ و تمپر انجام شود.