سختکاری با حمام نمکسختکاری با حمام نمک

سختکاری با حمام نمک ( که به اشتباه توسط بعضی از همکاران با نام سختکاری با آب نمک شناخته می‌شود) یکی از انواع خدماتی است که در کوره های حمام نمک گروه صنعتی مبتکران انجام می‌پذیرد.

 سخت کاری دما بالا با کوره حمام نمک

با توجه به مزایای استفاده از کوره‌های حمام نمک شامل کنترل نرخ کوئنچ و در پی آن کاهش میزان تابیدگی و احتمال ترک نسبت به محیط‌های شدید کوئنچ مانند آب و روغن و نیز عدم امکان تماس سطحی قطعات با اتمسفر محیط و در نتیجه حذف ریسک اکسیداسیون سطحی در قطعات، برای سختکاری دما بالا  استفاده از کوره‌های حمام نمک به ویژه برای آلیاژهایی که دمای رفت یا آستنیته آن‌ها بالاست (بالاتر از  1000 درجه سانتی‌گراد) ضروری است. چراکه در صورت عملیات در دمای پایین‌تر ممکن است با کاهش دمای تمپر به سختی مورد نظر مشتری رسید اما کیفیت بسیار پایین‌تر خواهد بود و وجه تمایز شرکت‌های مختلف در رعایت همین دستورالعمل و الزامات است که کیفیت‌های متفاوتی را رقم می‌زند.

کنترل ترکیب شیمیایی حمام نمک و کنترل سرعت کوئنچ، در کوره‌های حمام نمک دما بالا، می‌توانند عملیات حرارتی سختکاری با حمام نمک بهینه را فراهم کند. عملیات حرارتی مبتکران با انجام عملیات حرارتی فولادهای ابزار گرمکار مانند فولاد 1.2343، فولاد  1.2344، فولاد 1.2365، فولاد 1.2567 و فولاد 1.2367… و فولادهای ابزار سردکار مانند فولاد 1.2379، فولاد 1.2080 و فولاد  1.2436 و … هر فولادی که نیاز به دمای آستنیته‌ی بالای 1000 درجه سانتی گراد داشته باشد، توانسته است خود را به عنوان یکی از معتبرترین ارائه دهندگان سختکاری با کوره حمام نمک در ایران مطرح نماید.

سختکاری با حمام نمک دما متوسط

با توجه به اینکه دمای آستنیته بعضی فولادها بین 870 تا 1000 درجه سانتی گراد قرار دارد، الزام وجود پاتیل‌های عملیات حرارتی برای این سری از آلیاژها مانند فولاد VCN، فولادMO40 و فولاد 1.2312 وغیره سبب توسعه خط نمک عملیات حرارتی مبتکران برای این گروه از فولادها به منظور سختکاری با حمام نمک شده است. کوئنچ مرسوم این فولادها در روغن است اما با توجه به اینکه دمای آستنیته‌ی این فولادها همچنان بالاست، سرعت سرد شدن آن‌ها هم در مقایسه با فولادهایی که دمای آستنیته‌ی کمتری دارند بالاتر خواهد بود. از همین روی ریسک تابیدگی و ترک کوئنچی را می‌توان با استفاده از کوره‌های حمام نمک دما متوسط به حداقل رساند؛ از طرفی همین دمای بالاتر می‌تواند سبب تسهیل اکسیداسیون نیز بشود که در کوره‌های حمام نمک با ممانعت از تماس سطح قطعات با فولادها ریسک این مساله نیز حذف می‌گردد

جهت آشنایی با انواع نمک های عملیات حرارتی کلیک نمایید.

عملیات حرارتی حمام نمک دما پایین

برای سخت کاری با حمام نمک فولادهایی مانند فولادهای فنر از جمله فولاد CK45، فولاد CK67 و سایر فولادهایی که دمای آستنیته آن‌ها کمتر از 870 درجه سانتی گراد است، از کوره‌های حمام نمک دما پایین استفاده می‌شود. در این گروه از فولادها با توجه به پایین بودن مقدار دمای آستنیته که منجر به کاهش سرعت سرد شدن نسبت به فولادهای با دمای آستنیته بالاتر می‌شود، می‌توان از کوئنچ آب و روغن نیز استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با  انواع عملیات حرارتی کلیک نمایید.

نظرات کاربران

[yasr_visitor_votes]
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پاسخ دهید حسین شوشتری 1401.08.2

    ببخید منظور از سختکاری با حمام نمک همون سختکاری با آب نمک هستش؟

©2023 – mobtakeran Industrial Group | All rights reserved

[elfsight_click_to_call id="1"]
به مشاوره احتیاج دارید؟
پس از ثبت اطلاعات، مشاوران مجموعه سریعا با شما تماس خواهند گرفت.
برای سهولت در پاسخگویی سوالات، می‌توانید از طریق واتس‌اپ با ما در ارتباط باشید.
0991-646-4675