به کلیه فرآیندهای عملیات حرارتی که با کوره تحت خلا انجام می‌گردد، عملیات حرارتی تحت خلا می گویند. این روش در حال حاضر پیشرفته‌ ترین روش عملیات حرارتی در دنیا محسوب میگردد. که به صورت گسترده توسط بخش‌های مختلف که با فرآیند عملیات حرارتی سر و کار دارند، استفاده می‌شود. کوره‌های عملیات حرارتی  خلا بر اساس نوع المنت به دو نوع گرافیتی و مولیبدنی و بر اساس تعداد محفظه به دو نوع تک محفظه و دو محفظه تقسیم می‌شوند. مهمترین فرایندهای عملیات حرارتی که در کوره‌های خلا انجام می‌شوند عبارتند از سختکاری حجمی، سولوشن و ایج، بریزینگ، آنیل انحلالی و تنش‌زدایی. در ادامه کلیه عملیات حرارتی تحت خلا که توسط واحد عملیات حرارتی گروه صنعتی مبتکران انجام می‌پذیرد ذکر گردیده است.

ویژگی‌ عملیات حرارتی تحت خلأ

از مهم‌ترین ویژگی‌های عملیات حرارتی تحت خلأ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم اکسیداسیون سطحی:

  اتمسفر کوره خلأ باعث می‌شود سطح قطعه کربوره یا دکربوره نشده و بتوان فرآیند پولیش قطعات را حذف نموده یا به حداقل رساند.

 2. امکان کنترل دقیق نرخ گرمایش، پیش‌گرم و دمای آستینت:

  کنترل نرخ گرمایش و اعمال دقیق دمای پیش‌گرم، موجب خواهد شد سطح و مغز قطعه هم‌زمان افزایش دما یافته و زمان دقیق آستنیت به خوبی کنترل شود.

 3. کاهش اعوجاج و تابیدگی:

  به دلیل عدم نیاز به جابه‌جایی قطعات در دمای بالا حین کوئنچ در کوره خلأ تک-محفظه‌ای، امکان اعوجاج ناشی از این امر، به حداقل می‌رسد.

 4. کنترل نرخ سرمایش:اعمال نرخ‌های مختلف و کنترل‌شده سرمایش باعث خواهد شد بتوان فرآیندهایی مانند آستمپرینگ و مارتمپرینگ را بر روی فولادها انجام داد.

  از سوی دیگر نرخ آهسته سرمایش باعث می‌شود تنش‌های حین کوئنچ (Quench Cracking) نیز به حداقل رسیده و مغز و سطح قطعه تقریبا به طور هم‌زمان کاهش دما را تجربه کنند. این قابلیت به ویژه در فرآیند “انحلال سوپرآلیاژها” از اهمیت بالایی برخوردار است.

خدمات عملیات حرارتی خلا

عملیات حرارتی مبتکران از معدود ارائه‌دهندگان خدمات عملیات حرارتی تحت خلا در ایران است که کوره خلا شماره یک این شرکت ازنوع گرافیتی تک محفظه است. مهمترین ویژگی کوره خلا مبتکران آن است که فرایند سختکاری در آن از مرحله پیش گرم شدن تا رسیدن به دمای عملیات حرارتی و سپس خنک شدن تحت کنترل بوده و نرخ سرمایش قابل کنترل دارد. ابعاد کوره مجموعه برابر است با 250×400×950 میلیمتر و میزان خلا آن نیز برابر با 0.001mbar است.

قیمت عملیات حرارتی تحت خلا

قیمت عملیات حرارتی تحت خلا به عوامل گوناگونی از جمله تعداد قطعات، وزن هر قطعه، جنس متریال، نوع عملیات مورد نظر و غیره بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان قیمت دقیق و مشخصی برای عملیات حرارتی با کوره خلا در تمامی موارد اعلام نمود. جهت استعلام قیمت این نوع از عملیات حرارتی می‌توانید از طریق گزینه چت انلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا از طریق 67231000-021 با ما در ارتباط باشید